Az Infiray Tube család legkisebb tagjai az SE modellek, ezek közül is a legolcsóbb a 256x192px felbontású, 25mm-es TP25. Vegyük észre, hogy a hőkamera keresők között a 256-os felbontás mellé általában 10-13-15mm-es objektívet szoktak társítani (ezekkel érik el jellemzően azt a látószöget és nagyítást, mint a nagyobb kamerák a 19-25mm-rel), itt viszont a Tube TP 25mm-es objektívet kapott, emiatt 4x-es alapnagyítást, amit egy nagyobb felbontású céltávcsőnél kb. a 35-50mm-es objektívek adnának ki. A hőkamerafronton komoly alapnagyítás (7° látószög) egy szintén komoly 1536x1080px felbontású AMOLED kijelzővel egészül ki, ezek, és a 30mK NETD érzékenység pedig elég okot adhatnak hinni abban, hogy ez a távcső hiába csak cirka félmillió forint, bizony nem kukába való. De ne szaladjunk előre!
Az SE modellek jellemzője a csökkentett méret és tömeg, illetve a “lecsupaszított” kezelőszervek. Mindez azt jelenti, hogy közel 30%-kal kisebb és könnyebb, mint egy átlag tubusos hőkamera céltechnika, illetve, hogy a távcső tetején lévő torony forgatásával és nyomkodásával a funkciók 90%-át vezérelhetjük. Ezen, a bekapcsoló gombon és a fókuszgyűrűn kívül egyetlen kezelőszerv van csak a távcsövön, a nagyítást szabályozó zoom-gyűrű, amit – annak ellenére, hogy digitális zoomot állít – ugyanúgy kell tekerni, mint egy hagyományos céltávcső variábel-gyűrűjét. Annyi a különbség, hogy ez finom, de érezhető klikkekkel jelzi a fokozatokat 4x-től 10x-esig.
A torony tekerésével a hőképeket váltogathatjuk oda-vissza. Ha viszont már ennyire leegyszerűsítették a kezelést, példát vehettek volna a PARD-tól mondjuk, ahol a torony forgatása egyik-másik irányba más-más funkciót lát el. Kár, hogy a Tube SE-nél erre nem gondoltak.
A torony rövid megnyomására pedig bejön a gyorsmenü, funkciói a következők:
- manuálisan videófelvételt indíthatunk,
- szálkereszt típust, színt és belövési távot válthatunk, továbbá
- állíthatjuk a kijelzőfényerőt és az élességfokozást.
Az így kissé macerássá vált videóindítást szerencsére ki tudja váltani az automatikus lövésre aktiválódó videó megléte. A távcső hangot is vesz.
Más, nagyokra hajazó funkció is megtalálható egyébként a céltávcsőben. A hosszú torny-nyomásra behozható főmenü szerint 3 puskára/lőszerre lőhetjük be, egyenként számos távolságra. Tudja fogadni az Infiray által kínált, appból letölthető, egyénre szabható ballisztikai szálkeresztet is. Kitisztíthatjuk a kijelzőt, hogy a felső státusz-sáv ne zavarjon, csak gombnyomásra jöjjön be. Bluetoothon keresztül kompatibilis az Infiray külső, lézeres távmérőjével is. Ezen kívül van még PIP-ablak (2x digi nagyítással), Ultra Clear üzemmód, Wifi, digitális iránytű, stb.
Az energiaellátásról beépített akku gondoskodik, ami 9 óra üzemidőt ígér kellemes időben. A távcső lövésállósága 6000J, IP67 védettségű.
De mégis mennyire használható ez a céltávcső vadászaton? Nyilván csodát nem szabad várni tőle ezért az árért, de a 25mm-es volta, és a 4x-es alapnagyítása miatt átlag vadászati körülmények között úgy vélem használható. A legtöbbünk által favorizált lőtávokon szerintem meg tudjuk állapítani vele, hogy biztosan disznóra vagy rókára lövünk-e. Persze a vadásziasnak mondott 200m-es távon a kevés pixel miatt még a precíz célzás nem biztos hogy megvalósul, de én azt mondanám, hogy disznóra 150-170 méterig, szőrmés ragadozóra 100-120 méterig ez a távcső alkalmas arra, hogy etikus elejtést produkáljunk. Márpedig nagyon sok vadász van Magyarországon, akik éjszaka ennél nagyobb távra nem lőnek. Egy közel hasonló árú, topkategóriás éjjellátó céltávcsőhöz viszonyítva (pl. Infiray Tube TD70L) ennek az az előnye, hogy szinte minden körülmények között lehet célozni vele. Az éjjellátó előnye pedig az ideális körülmények között sokkal tisztább és élethűbb kép. A mai modern éjjellátókkal persze már egyre gyakrabban akad “ideális helyzet”, de azért a magas gaz, gabona, nád, vagy épp a párás/ködösebb idő még mindig kifog rajtuk alkalomadtán az infravető lámpaszerű fénye miatt.
Felmerülhet pár emberben a kérdés, hogy ez, vagy inkább egy 384-es felbontású Infiray Tube TL25 SE lenne a jó választás. Sajnos élőben nem volt módom összevetni őket, de a számokból kindulva vegyük figyelembe, hogy a TP25-nek 4x-es az alapnagyítása 256px-es felbontással és 7° látószöggel, a TL25-nek pedig 2x-es az alapnagyítása 384px-es felbontással és 10.5°-os látószöggel. A TL egészen addig jobb csak, amíg el nem kezdjük feltekerni benne a digitális nagyítást. Ha 4x-es össznagyításra állítjuk, már csak 192px lesz a rendelkezésre álló felbontása, vagyis azonos nagyításon gyengébb lesz, mint a TP25SE! (Értsd, TP25: 256x192px@4x versus TL25: 192x144px@4x) Magyarán, ha a TP25-nél komolyabb céltávcsövet keresnénk, igazából a Tube TL35 SE lesz a következő lépcső.