Kalappal!

Mit keresel?

Tudtad-e?

Amit a 6.5 Creedmoorról tudni kell nagyvad vadászata esetén

Olvasási idő: 4 perc Jómagam is belevágtam a 6.5CM világába, de széleskörű tapasztalatokról sajnos egyelőre nem tudok beszámolni. Viszont addig is kutakodtam, információt gyűjtöttem, és ráadkatam egy érdekes írásra az amerikai weben, ahol a 6.5 Creednek már olyan hagyománya van a vadászok között, hogy kellően sok pártolója és ellenlábasa is akad. Ennek a cikknek egy részletét fordítottam le nektek.

Az eredeti cikk itt érhető el: Best 6.5 Creedmoor Ammo For Huntig Elk & Deer

“A 6.5 Creedmoort eredetileg távlövő versenyekre tervezték, de olyan jól szerepelt ezen a poszton, hogy csak idő kérdése volt mikor fog betörni a vadászatba. Kivételes pontosságáról, lapos röppályájáról, visszafogott rúgásáról, nagyobb távokon is megmaradó energiájáról, illetve a vadban végzett igazán jó munkájáról híres, ezért egyre több vadász használja manapság vapitire, fehérfarkú szarvasra, vaddisznóra, villásszarvú antilopra és egyéb nagyvadfajokra. 

Amikor a 6.5 Creedmoor elstartolt mint céllövő lőszer, a kínálat nagyrésze inkább volt alkalmas céllövészetre, mint vadászatra. (…) nem arra tervezték őket, hogy a vad testében optimális teljesítményt nyújtsanak. Én inkább ragaszkodnék a kifejezetten vadászatra szánt lőszerekhez, amiből szerencsére a gyártók már bőven kínálnak választékot. Valamit biztosan találni fogsz közülük.

Egy minőségi 140+ graines lövedékkel és megfelelő célzással gond nélkül lehet a 6.5 Creedmoorral szarvasra vadászni (az amerikaiak vapitiről beszélnek, ami a mi gímszarvasunknál nagyobb, masszívabb állat! – a szerk.). Mivel a 6.5 Creednek nincs túl sok többletenergiája, ezért jó, ha betartunk vele két szabályt: csak oldalt, esetleg enyhe szögben álló szarvasra lövünk, és max 230 méterig.

El lehet tehát ejteni egy szarvast a 6.5 Creedmoorral? Persze! Rengeteg ember megteszi minden évben. Semmi ok nincs arra, hogy ne használd vapiti, jávorszarvas, vagy más nagytestű vadfaj vadászatán. Ha egy lyukat ütsz a szívébe, vagy a tüdejébe egy jó minőségű 6.5mm-es, expandáló lövedékkel, az az állat soha nem fogja megtudni a különbséget. 

Ugyanakkor ne keverjük össze a 6.5 Creedmoort egy erős magnummal sem!

Igen, a skandináv vadászok több mint száz éve használják jávor és rénszarvas vadászatra a 125 éves 6.5×55 Swedish-t, ami kvázi a 6.5 Creedmoor ballisztikai ikertestvére. Ám a skandináv vadászok ezt jellemzően 100 méter távolságon belül teszik. A 6.5 Swede jávorvadászat esetén a legjobb teljesítményt a relatíve nehéz, lekerekített hegyű, 156-160 graines (10.1g-os) lövedékekkel adja. Lehetőség van ugyan a 6.5 Creedmooral is ilyen nehéz lövedéket használni, de a hüvely általános kiképzése nem a legmegfelelőbb a hasonlóan hosszú és nehéz lövedékekhez. 

A 140 grain (9.3g) körüliek működnek a legjobban a 6.5 Creedmoorral, viszont ezek nem rendelkeznek olyan nagy átütőerővel, mint amiről a 6.5 Swede hírnevet szerzett magának. Bizonyos körülmények között (pl. ferdén szemben álló vad esetén) a 6.5 Creed meglehet nem üti át egy nagyobb vapitibika lapockacsontját. Mindezt figyelembe véve, igen, a 6.5 Creedmoor elvégzi a szükséges munkát egy szarvas esetében, ha jó a lövéselhelyezés. A hibahatár azonban egy kicsit kisebb lesz, és mindenképpen óvatosabban kell megválasztani, hogy milyen lövéseket teszünk (és melyeket nem), amikor ezt a lőszert használjuk.

A 6.5 Creedmoor nem egy 350m fölötti szarvaslövő muníció, és csak olyan lövési szögben szabad használni vapitire vagy jávorra, amely minimálisra csökkenti a behatolási távolságot ahhoz, hogy elérje a vitális szerveket. Ne akarjunk vele 230 méternél messzebbre nyúlni masszívabb nagyvad esetén, és igyekezzünk megvárni, amíg a vad az oldalát mutatja, vagy csak enyhe szögben elfordulva áll. Szintén rendkívül fontos, hogy magas minőségű, kontrollált expanziójú lövedéket használjunk, amit mély és egyenes vonalú behatolásra terveztek. 

Ha ezeket betartod, akkor a 6.5 Creedmoor valószínűleg remekül fog működni szarvasvadászat esetén.”

—– 

A szerző konkrét lőszereket is javasol. Ebbe most mélyebben nem mennék bele, mert az amerikaiak amerikai lőszert használnak, nincs olyan isten, hogy egy amerikai szerző európai lőszert javasolna. (Akit mégis érdekel, látogasson el az eredeti cikkhez a fenti linken). Általánosságban azonban elmondható, hogy többféle típust is kiemel. Numero 1-esnek egy softpoint, egyenes farú, osztott kamrás lövedéket javasol 140gr tömeggel. Ezeket követik még előkelő helyen a szintén 130-143gr közötti, csónakfarú, műanyag hegyű lövedékek, kémiailag és mechanikusan kötött kivitelben egyaránt. Továbbá van még egy 120gr-es, ólommentes, egyenes farú, hollow point is a kiemeltek között. Aztán nem rossz, de nem is a legjobb kategóriában indulnak a 120-127gr-es ólommentes, műanyaghegyű, csónakfarú lövedékek, illetve állócsillagként egy nehezebb (140gr-es) klasszikus softpoint is, egyenes farral és mechanikus kötéssel.

Viszont, ha már a Norma a Vadász Blog egyik támogatója, lássuk a fenti kritériumoknak mely lőszerek felelnek meg az ő kínálatukban:

Softpoint, osztott kamrás, egyenes farú: Norma Swift, de sajnos ezt már alig kapni, de ami nagyobb gond, hogy 6.5 Creedmoor kaliberben nem is létezett soha.

Műanyag hegyű, kémiailag kötött mag, csónakfarú, long range lőszer

Norma Bondstrike Extreme 6.5CM 143gr

Műanyag hegyű, mechanikusan kötött mag

Norma Tipstrike 6.5CM 140gr

Jóllehet ez egyenes farú, a szerző ebben a kategóriában csónakfarút ajánl, de úgy hiszem, hogy a cikkben említett 230m-en belül ennek nincs jelentősége)

Ólommentes, műanyag hegyű, csónakfarú

Norma Ecostrike 6.5CM 120gr

Softpoint, egyenes farú, mechanikusan kötött mag

Norma Whitetail 6.5CM 140gr

És végül a Norma hivatalos ajánlása és paraméterei:

Ezek alapján még a Norma Oryx is szóba jöhet a 6.5×55 Swede-re emlékeztető 156gr-es tömegével, bár az eredeti cikk szerzője azt írta, hogy 6.5CM kaliberben nem optimális az ilyen nehéz lövedék.

ÍRTA

Vadász, vadászíjász, terméktesztelő, blogger, kíváncsi, kritikus, ex-fotográfus, Infiray Ambassador. Nem trófeavadász, nem influenszer.

Facebook

EZ IS ÉRDEKELHET

Videók

Olvasási idő: < 1 perc Útibeszámoló az afrikai vadásztúránkról. A videóban magánvélemények hangzanak el, kéretik eszerint kezelni!

Videók

Olvasási idő: < 1 perc A Norma gyári videója lépésről lépésre mutatja be a lőszergyártás folyamatát, a hüvelykialakítástól kezdve, a lövedékgyártáson át, a tesztelésig....

Videók

Olvasási idő: < 1 perc Almási Csaba távlövő versenyzővel, afrikai hivatásos vadásszal, és a NORMA hazai képviseletének munkatársával beszélgettünk a long-range lövészet alapjairól, és...

Videók

Olvasási idő: < 1 perc A Vadász Blog és a Norma magyarországi forgalmazója által közösen indított, új NORMA Vlog második adása. Ehavi témánk a...