Közismerten a Leica Geovid a világ egyik legjobb, ha épp nem a legjobb távmérős keresője. Idén 30 éve, hogy piacvezetők a lézeres távmérésben, így ennek tiszteletére alkották meg az új Geovid Prot.
Leica Geovidot mostanáig 56-os és 42-es objektívvel lehetett kapni. Utóbbit a 3000 méteres távmérővel, és bluetooth kapcsolattal ellátott 3200.COM verzióban is. A Leica állítása szerint sokan kértek tőlük egy még kisebb és könnyebb modellt a magashegyi vadászatokhoz, nappali cserkelésekhez, meg aztán a 21. század elvárásainak is meg kell felelni, így jött létre a Geovid Pro 32.
A névből a 32-es szám ezúttal nem a távmérő teljesítményére utal, hanem a 32mm-es objektívméretre. A Geovid Pro ugyanis csak 8×32 és 10×32 kivitelben lesz kapható. Az alábbi összehasonlításban láthatjátok, hogy mennyivel kisebb, mint a modellcsalád többi tagja:
A kukker távmérője 10 métertől kb. 2300 méterig mér, 1100 méterig ekvivalens horizontális távolságot is számol. Bár az ebbe került Class 1 típusú lézer nem tud akkora távolságot, mint a 3200.COM modellé, ellenben sokkal pontosabb. Legfeljebb 0.3 másodperc alatt elvégzi a mérést, 180 méteren belül nem több mint 23 centis pontossággal, amit kifejezetten vadászíjászok figyelmébe ajánl a Leica. Ezáltal ideális társ a hosszú lövésekhez éppúgy, mint a testközeli vadászatokhoz.
A beépített szenzorok érzékelik a külső hőmérsékletet, a légnyomást, Bluetooth-on keresztül a Kestrel szélmérőjével is egyűttműködik. A ballisztikai számításokat a távcsőbe épített Applied Ballistics® Ultralight szoftver végzi (ez egy Leicától független, ballisztikai tudománnyal foglalkozó cég szoftvere), így a távcső azonnal kijelzi a ballisztikus tornyon végzendő beállítást, vagy mutatja centiméterben a fölétartást. Mindezt alaphangon 800 méterig tudja a távcső, de egy frissítéssel (vélhetően feláras) telepíthető az Applied Ballistics® Elite is, ami 2300 méterig végez ballisztikai számítást a környezeti tényezőkkel összefüggésben.
Az általunk használt lőszer adatait a Leica Ballistics Appon keresztül tudjuk kikeresni és áttölteni a távcső memóriájába. Ez az app is megújult. Megjelent benne a Leica ProTrack funkció, mely az amerikai típusú “spot&stalk” cserkelést, vagy a lövés utáni utánkeresést, de akár csak egy szimpla túrázást is segíteni tud. A funkció úgy működik, hogy megmérjük a vadat, vagy a kiszemelt helyet, legyen az egy mezőn, vagy a szomszédos hegyoldalban, innentől pedig a távcső beépített iránytűjére, és a megmért távra alapozva a telefonos app térképen mutatja a bemért pozíciót. Ehhez segítségünkre lesz a Leica alaptérképe, de választhatunk Google Maps műholdas térképet is, és Garmin eszközökkel is együttműködik a rendszer.
Ilyesmi funkciót kapott tavaly az új Swarovski EL Range is. Úgy látszik a távmérés megállíthatatlanul okosodik. Nyilván Magyarországon ez nem lesz olyan sok vadász körében népszerű, mint mondjuk az USA-ban, ahol a fenti képen látható módon vadásznak: távcsővel, de leginkább spektívvel többszáz méterre, vagy akár néhány kilométerre szemelik ki a rudlit, bikát, vagy egy medvét a hegyoldalban, aztán elindulnak rá (spot&stalk).
A Leica Geovid Pro 32 specifikációi:
- 8×32 és 10×32 méret
- 7° és 10° látószög
- 135m és 115m látómező 1000 méteren
- 91% fényáteresztés
- 820g tömeg
- 117x153x70mm
- Méter/yard mérés
- 10-2300m mérési táv (0.23, 0.5 és 1m pontossággal)
- Egyszeri, vagy folyamatos mérés
- Beépített ballisztikai számítógép (légnyomás, hőmérséklet méréssel, opcionálisan szélméréssel)
- EHR korrekció (dőlésmérés)
- Ballisztikai korrekció kijelzése klikkben, vagy centiméterben
- Bluetooth kapcsolat
- Egyedi ballisztikai profilok az appon keresztül
- Kestrel / Garmin csatlakozás
- Beépített digitális iránytű, appon keresztül GPS assziszt
- Környezetifény érzékeny távmérés kijelzés
- Perger-Porro prizma
- Párásodásgátló, könnyen tisztítható AquaDura lencsebevonat
- CR2 lítium-elem kb 2000 méréshez
Vadász, vadászíjász, terméktesztelő, blogger, kíváncsi, kritikus, ex-fotográfus, Infiray Ambassador. Nem trófeavadász, nem influenszer.