Kalappal!

Mit keresel?

Hírek

Bemutatta a Pulsar a Helion XQ 2-t

Olvasási idő: 3 perc 40mK-es Helion 2-ből eddig csak a nagyfelbontású XP széria létezett, de a Pulsar a napokban bemutatta a kisebb felbontású, Helion XQ széria második generációját is. Nem csak a szenzor lett más, hanem több módosítást is végeztek a kamerákon.

Amikor a Helion 2 XP megjelent, nagyjából az egyetlen újítás az elődmodellhez képest az új, 40mK NETD értékű szenzor volt. Az igazi modellfrissítést végül úgy tűnik a Helion 2 XQ széria két készüléke hozta el a Pulsarnál, ugyanis nem csak a 40mK-es szenzort kapták meg (XQ lévén értelemszerűen kisebb, 384x288px felbontásban, a pixelméret maradt 17 µm), hanem a “körítést” is némileg átszabták.

Más lett az objektív például. Egyrészt F/1.0 fényerővel büszkélkedhetnek végre, ezek az első hőkamerák a Pulsartól, amikbe nem a kisebb hőáteresztésű F/1.2 optikát rakták. Az XQ38F ráadásul – neve ellenére – már nem 38mm gyújtótávolságú, hanem 35mm. Az új objektívek tehát 35mm F/1.0, és 50mm F/1.0, a korábbi 38mm F/1.2 és 50mm F/1.2 helyett. Az észlelési távolságok nem változtak a korábbi modellekhez képest, de a nagyítások egy picit igen: immáron 3x és 4.5x az alap, optikai nagyítás, erre jön a digitális.

Amiben az új Helion 2 XQ-k még a drágább XP 2-ket is lekörözik, az az Axionból örökölt 1024x768px felbontású kijelző. Eddig az összes Helionban 640x480px-es monitor volt.

Megújult a készülékház is. Itt megkövetem magam, én az eddigi Helionokról is szentül hittem, hogy magnéziumötvözetből vannak, de tévedtem. Polimer házuk volt eddig, de az új Helion 2 XQ-k már szintén magnéziumból vannak. Egy kicsit át is designolták a külcsínt, de papíron a készülékek tömege nem változott.

A Helion 2 XQ modellekben széria az IPS7 6400mAh-s akku, ami ugyancsak szintlépés a korábbi modellhez képest. Tudtommal az IPS5 akkut már nem gyártják.

Az alábbi táblázatban összefoglaltam a régi, és az új Helion XQ-k tulajdonságait, vastagon kiemelve a Helion 2-k újdonságait.

Ezzel teljes lett tehát a Helion 2 modellcsaládja: XQ38F 2, XQ50F 2 és XP50 2. Az XP38 2-t nem kell várni, a Pulsar ugyanis tavasszal bejelentette, hogy kivezetik a 640x480px-es 38mm-es modellt. Hogy Accolade 2 XQ lesz-e, azt még nem tudni, jelenleg csak az XP50 2 kapható.

A fentiek persze csak számok, és biztos vagyok benne, hogy az új Helionok nagyon jó kamerák lesznek. De ha már számokról van szó, akkor érdemes a piacon kapható más hőkamerák számaival is összevetni, hiszen ezekből rögtön kiderül, hogy nagyon érett már a Pulsarnak a vérfrissítés. Az F/1.0 optika a Pulsarhoz most érkezett meg, ezzel szemben az Infiray, a Hikvision, a Guide Track PRO, az Electrooptic és a Dali hőkamerák mindegyike ilyennel rendelkezik már jóideje. Más hőkamerák F1.1 objektívvel bírnak, és tulajdonképpen F/1.2-es objektív csak a kisfelbontású Guide hőkamerákban van manapság a Pulsaron kívül. Erről hamarosan lesz külön cikk. Ami a kijelzőt illeti, ebben a kategóriában szinte minden gyártó minimum ezzel az 1024×768-cal szereli a hőkameráit, de nagyon sokan már 1280x960px HD felbontásúval, jóllehet az AMOLED technológia nem jellemző másoknál. 40mK NETD érzékenységet jelenleg a Pulsar, az Electrooptic és a Hikvision egyes modelljei tudnak, a többi kamera 50mK-es a piacon (leszámítva az eddigi Pulsarokat, melyek 60mK-esek). A 40mK egy jó dolog mostoha időben, ám a legtöbb esetben vadászaton az 50mK is bőven elég a kellően kontrasztos, részletes kép kialakításához. A 60mK-ről 50mK-re ugrás a hétköznapi használatban jobban érezhető volt, az 50-ről 40-re már inkább párás, ködös időben fog kijönni, de sok múlik a leképzésért felelős algoritmuson is, azon, hogy párásabb időben meddig tolja a kamera a digitális kontrasztjavítást. Nyilván egy gyengébb NETD értékű hőkamera képe – ha mesterségesen kontrasztosítjuk – az zajosabb lesz, mint egy jobb NETD értékűé. Az biztos, hogy a 40mK és az F/1.0 objektív párosítása egy jó húzás volt a Pulsartól, amit mostohább időjárási körülmények közt bizonyára érezni fogunk. Szintúgy a látószög növelése, és a nagyobb kijelző miatt a nagyítás megtartása is jótékony hatással lesz a használhatóságra az XQ38F modell esetén, ahogy az 50-es verzió is hatékonyabb lesz az elődjénél nyílt terepeken, hiszen azonos látószög mellett nőtt a nagyítása, a nagyobb méretű kijelző miatt.

Az új Helionokkal frissítettem az összehasonlító grafikont, amit a Vadász Blog nyitóoldalán legörgetve bármikor elértek. Mivel már rengeteg a kamera, ezért kiszedtem a már kifutott modelleket a kisfelbontásúakból.

ÍRTA

Vadász, vadászíjász, terméktesztelő, blogger, kíváncsi, kritikus, ex-fotográfus, Infiray Ambassador. Nem trófeavadász, nem influenszer.

Facebook

EZ IS ÉRDEKELHET

Hírek

Olvasási idő: < 1 perc A Pulsar bemutatta a Thermion XL modellt, a Merger keresőből már ismert 1024x768-as felbontással.

Hírek

Olvasási idő: < 1 perc Bemutatta a Pulsar a Merger kisfelbontású, kompakt változtatát.

Hírek

Olvasási idő: < 1 perc Az alapító és CEO váratlan gyászhírét a Pulsar osztotta meg weboldalán.

Hírek

Olvasási idő: 2 perc Bemutatták a Telos hőkameracsaládot, egy keresőt, ami a prémium szegmensbe érkezik, és több szempontból rendhagyó és innovatív. Például azért, mert...