Manapság rendkívül népszerűek a képküldős vadkamerák, de nemrégiben megjelentek a felhős rendszerek is, ami egy sokkal modernebb megoldás. Lássuk miben más a cloud-rendszerű kamera?
Az tény, hogy a végeredmény mindkét rendszernél ugyanaz: a kamera képet rögzít mozgásra, ami aztán a telefonunkon, vagy a számítógépünkön landol. Mégis a felhős kamera ezt sokkal szakszerűbb formában végzi el, mint a hagyományos képküldős kamera. Utóbbi ugyanis MMS-ben, vagy emailben küld képet. Az MMS-t nagyjából hagyjuk is, azt hiszem utoljára a 2000-es években használtuk ezt a fogalmat, ráadásul az MMS nem az adatkeretet fogyasztja, hanem darabonként kell fizetni a szolgáltatónál.
Az emailküldés már egy fokkal evilágibb megoldás, de több kényelmetlenséggel jár. Ha a saját emailünket használjuk, teleszemeteli a kamera az email-fiókunkat. A fontos emailek így elvesznek a sok küldött kép között, tehát célszerű egy csak erre a célra fenntartott email-fiókot csinálni. A képeket egyenként töröljük, vagy épp egyenként mentjük le a telefonunkra, ami megint csak olyan dolog, hogy a családi fotók és társai teleszemetelődnek a kamerafelvételekkel egy idő után, és akkor még jön a visszakeresés. Ha előszednénk egy korábbi fotót, a telefon fotógalériájában kell turkálnunk, vagy a tonnányi email között, amit küldött a kamera. Az emailküldős kamerák másik problémája maga az emailküldés, annak beállítása. Kezdve azzal, hogy kell egy olyan küldő emailcím, amin keresztül a kamera kommunikálni tud. Az ingyenes email szolgáltatások, de adott esetben még a fizetősek is gyakran ezt nem engedik, ugyanis a kamera szinte úgy küld emailt, mint egy spam-szerver. Gyakran és sokat, amit az emailszolgáltatók nem szeretnek, sem küldő, sem pedig fogadó oldalon, így azt hiszik, az az email, amit a kamera használ épp spammel (levélszemetet küldözget), ezért letiltják, feketelistára teszik stb. Persze van erre megoldás, rengetegen használnak emailes kamerát, de foglalkozni kell vele. A másik gond ezzel még a kamera első beállítása: SMTP adatokat kell megadni, és egyéb digitális alaptudást igényélő beállításokat kell elvégezni, hogy működjön a rendszer, ami egy laikus számára gyakran nem könnyű feladat. Ezért van az, hogy egyes kereskedők előre beállított kamerát árulnak, de az meg feláras ugye. Nomeg ezért vannak tele a vadászfórumok olyan kérdésekkel, hogy “XY kamera beállításában valaki tud segíteni?”.
Ezzel szemben a felhős kamerák nem így működnek.
Ezekben is SIM-kártya van, adatkapcsolat van, de a kamera nem MMS-ben, vagy emailben küld képet, hanem egy internetes tárhellyel, úgynevezett felhőszolgáltatással van közvetlen adatkapcsolatban. Ha képet, vagy videót rögzít, erre az internetes tárhelyre tölti fel (adatkímélő méretben), mi pedig a tárhelyet tudjuk elérni telefonon, vagy internetböngészőn keresztül. Nomeg persze rögzíti a saját memóriakártyájára is természetesen a teljes felbontású fotót/videót.
Ennek több pozitív hozadéka is van:
- Kiküszöböli az emailes spamszűrés okozta problémákat.
- Jóval egyszerűbb a kamera első beállítása.
- A képek egy helyen vannak, ahol könnyedén kezelhetjük, visszakereshetjük őket, a kedvenceket elmenthetjük.
- Elérhetjük a képeket/videókat telefonról, tabletről, számítógépről, csupán internetkapcsolat kell hozzá.
- A képeket, videókat is igény szerint letölthetjük a telefonunkra, számítógépünkre, és meg is oszthatjuk.
- Kisméretű képekkel és video-előznézetekkel dolgozik, de kérésre lekérhetjük a nagyfelbontású fotót, és a teljes videofelvételt is (videót csak bizonyos modellek tudnak küldeni!)
- Folyamatos információt kapunk a kamera státuszáról (akku, memória, térerő, aznap küldött képek száma), azon felül, hogy a dátum, idő, hőmérséklet és az akkutöltöttség ezeknél is szerepel a képeken.
- Azonnali képlekérést kérhetünk (parancsra a kamera képet/videót csinál, és rögtön küldi)
- Távvezérelhetjük a kamerát, minden beállítást otthonról elvégezhetünk akár azonnali aktiválással is. Ezt például csak kevés hagyományos képküldős kamera tudja.
- Megszabhatunk időintervallumot, hogy a kamera mikor legyen aktív (pl. csak éjszaka), és mikor ne. Ha csak a sötétben érkező disznókra vagyunk kíváncsiak, de nappal állandóan bekapcsolják a madarak vagy az őzek a kamerát, akkor ezzel a módszerrel kiküszöbölhetjük.
- A telefonos applikáció ma már ugyanúgy jelez új kép érkezésekor, mint az emailküldős kamerák! A megfelelő beállítással, és kellően gyors internetkapcsolattal ez kvázi azonnal történik, így biztonsági, megfigyelési célokra is alkalmasak. (FIGYELEM: Iphone-on jelez, Androidon állítólag egyes készülékekkel nem küld értesítést!)
- Bár a tolvajok ezt sajnos még jó eséllyel nem tudják, de a felhős kamera más számára használhatatlan, hiszen szériaszám és IMEI szám alapján hozzánk van regisztrálva a neten (más nem tudja regisztrálni, amíg mi ki nem töröljük), sőt a GPS-es verziók pozícióját nyomon tudjuk követni.
Felhős vadkamerából létezik saját SIM-kártyás, és előfizetéses verzió is. A saját SIM-kártyásnál (pl. UOVision) mi vesszük meg itthon egy szolgáltatónál az – általában feltöltős – SIM-kártyát, és installáljuk a kamerába. A beállítás így sem bonyolult, csupán megadunk pár adatot a neten, így letöltünk egy fájlt a gyártótól, rámásoljuk a memóriakártyára, és behelyezzük a kamerába. Utána már működik is a rendszer. Ha elfogy a mobilnet a kártyáról, akkor töltünk rá (benzinkúton, dohányboltban stb.), és mehet tovább a móka.
Az előfizetéses kamerák (pl. Spypoint) lényege pedig az, hogy teljesen beállításmentesek, ugyanis a gyártó saját nemzetközi SIM-kártyát ad hozzá, ami a világon mindenütt működik. Emiatt csak berakjuk a kamerába, regisztráljuk a gyártó weboldalán a gépet, jelezve, hogy mi vettük meg az adott terméket, és már működik is a rendszer. Bizonyos képszámig ingyenesen (ez általában havi 100 kép körül van), de ha több képet gyárt a kamera havonta, akkor előfizetést kötünk, ami havi- vagy éves díjas szolgáltatás. Mivel ez drágább megoldás, mint a saját SIM-kártyás módszer, ezért ennek a rendszernek a legnagyobb haszonélvezői azok a vadászok, akik olyan területeken vadásznak, melyeken hol az egyik szolgáltatónak, hol a másiknak van több térereje, így a legjobb, ha váltogatni lehet köztük. A nemzetközi SIM kártya mindig a legerősebb térerejű hálózatot választja roaming díj, vagy bármilyen egyéb felár nélkül. Hegyvidékes területeken, határmenti területeken vadászók, vagy épp vadászutazók számára előnyös megoldás ez tehát.
Vadász, vadászíjász, terméktesztelő, blogger, kíváncsi, kritikus, ex-fotográfus, Infiray Ambassador. Nem trófeavadász, nem influenszer.