A Bowtech és az Elite nagyjából egyszerre mutatta be 2019 környékén az egy szem imbuszkulccsal végezhető csigahangolást, merőben más megközelítéssel. A Bowtech Deadlock egy menetes száron mozgatja a csigákat jobbra-balra a két íjkar között, változtatva ezzel a íjkarok egyenkénti terhelését, a csiga dőlését, hangolva ezáltal az íjat úgy, hogy a kifutó (optimálisan) központosan marad. Az Elite olyan módszert választott, ahol az íjkarok alátámasztása billegtethető egy mechanikával, ezzel ugye egymáshoz képest fel-le billegtethető a két íjkarvég is, miáltal a csiga is dőlni tud jobbra-balra, hangolva ezzel az íjat. A Darton egy sokkal egyszerűbb megoldást választott, náluk egy oldható mechanika került a kábelek végére, így anélkül is bele lehet tekerni a kábelekbe, hogy íjprésben meglazítanánk őket.
A Mathews az idei évig tartotta még magát a hagyományos verzióhoz, ahol is a csigahangoláshoz présbe kell tenni íjat, kihúzni a csigatengelyt, és alátétekkel, cilinderes távtartók cseréjével lehet módosítani a csiga pozícióját a két kar között. A Lift X idei érkezésével azonban a Mathews is bemutatta a saját otthoni hangolás technológiáját, melynek neve Limb Shift.
Első blikkre a Bowtech Deadlockra hasonlít, de csak azért, mert itt is az íjkar végén kell egy menetes szárat tekerni egy imbusszal. Ám ez nem a csigát mozgatja a tengelyen mint a Bowtech, mert a Mathewsnál a csiga (jobbkezes íj esetén) a baloldali íjkarhoz van rögzítve. A hangoló csavarral a jobboldali íjkart végét tudjuk közelíteni a baloldalihoz, tehát ha tekerjük, a két karvég elkezd minimálisan összetartani. Persze nem látványosan, tizedmilliméterekről van szó, de állítólag ez elég ahhoz, hogy hangoljuk vele az íjat. Lásd az alábbi videón, ahol két tekeréssel, három lövésből behangolják a Lift X-et.
Gondolhatnánk, hogy ezzel a jobboldali íjkar kap egy állandó csavaró terhelést, ami nem hangzik túl jól. De ne felejtsük, hogy egy ideje a Mathews íjakon 8db íjkar van (fent 4, lent 4), melyek kettesével, gumibetéttel vannak összeragasztva. Eddig nem értettük, hogy erre miért volt szükség. Szerintem most kezd értelmet nyerni, meglehet az ilyen módon szétválasztott, majd újra összerakott íjkarok jobban bírják, kimozogják ezt a minimális csavaró erőt. De ez csak a saját véleményem, tippem. Azért a Mathews a karbefogadó zsebeket is átszabta ehhez a középrészen, nem tudjuk ott mit történt, de valószínűleg nem olyan egyszerű a történet, hogy fogod a régi Matyidat és ráteszed az új Limb Shift karokat.
A Mathews az íjhatékonyság érdekében sajna még mindig nem engedte el a csigamodulos rendszerét (SwitchMod). Ez azt jelenti, hogy a legtöbb gyártóval ellentétben modulcserével állítható a max húzóerő, a húzáshossz és a kikönnyülés is. Ha jól értettem az egyik tesztből, összesen valami 210db modul létezik a Mathews íjakhoz, hiszen annyi kombináció van. Nem irigylem a boltokat. A jó hír viszont, hogy a korábbi modulunk a Lift X-szel is használható, nem kell újat venni…én legalábbis fél füllel ezt hallottam az egyik videóból, de ennek azért járjatok utána vásárlás előtt.
Ám a következő újítás is kedvez a korábbi Mathews tulajoknak. A Lift X modellhez a cég a kétoldalt oldallemezzel díszített, csupasz középrészen kívül már háromféle új, gumírozott markolatot is kínál (Bond Grip System). Ezek 2019-ig visszamenőleg kompatibilisek azon Mathews íjakkal, melyeken eddig Engage grip volt. A háromféléből az egyik most is az Engage típus, de kicsit alakítottak, csiszoltak még rajta. A másik a Contour, a harmadik pedig a Tapered.
Az Engage párhuzamos oldalú, nem annyira lapos, tehát inkább vékony, kerekített élű, 14°-os szögű, a legtöbb vadászíjásznak a Mathews szerint ez a tutiság. A Tapered lapítottabb élű, középen szélesedő, nyaknál szűkülő, és 17° szögű, amit általában a sportíjászok szeretnek. A Contour pedig szintén laposabb élű, de párhuzamos, 14°-os, a nyak alatt kialakítással rendelkezik az ujjaknak. És már nem kell ragasztgatni őket, mint eddig, csak bepattintósak.
Vicces, hogy az íj(ak) paramétereiről nem is beszéltem még, de olyan finom kis újítások vannak, hogy kit érdekelnek a számok? 😀 Azok úgyse nagyon változnak…vagy mégis. Türelem! Itt van például az új gyári irányzék! A méltán népszerűvé vált UltraView-val szövetkezett a Mathews, és készítettek egy frankó Bridge Lock irányzékot, számos praktikus funkcióval. Olyan finoman állítható, mint az UV-k, újrabelövés nélkül cserélhetők a tüskék (5 vízszintes, 3 vízszintes, 3 függőleges), zárható a mozgatása, limitert állíthatunk be, microadjustos…a többit meg mutatja az alábbi videó:
Na akkor lássuk a száraz részét, hogy milyen modellek vannak:
- Lift X 29.5: tengelytáv 29.5″ – aljzás 6″ – húzáshossz 24.5-30″ – sebesség 348 FPS – tömeg 4 font – kikönnyülés 80 v. 85% – max húzóerő 55, 60, 65, 70, 75, 80#
- Lift X 33: TT 33″ – ALJ 6.5″ – HH 26-31.5″ – SEB 343 FPS – TÖM 4.26 font – a többi ua.
- Kisebb termetűeknek Lift RS: TT 27.75″ – ALJ 5.5″ – HH 23.5-29″ – SEB 343 FPS @ 29″ – TÖM 3.92 font – a húzóerőhöz kétféle íjkarral rendelhető, a standart ua. mint fent, a könnyített 41, 45, 49, 52, 56 és 60#
- Nagyobb húzáshosszú Lift XD: TT 33″ – ALJ 6.75″ – HH 32-33.5″ – SEB 363 FPS – TÖM 4.31 font – a többi ua. mint az alapmodelleknél, kivéve a 80# húzóerő opciót
Vegyük észre, hogy itt mindenkire gondolt a költő, a 33.5″ húzáshossz sem mindennapi, ahogy a 363 FPS sebesség sem (XD modell), de a hölgyek, ifjak, kistermetű férfiak sem maradtak ki a szórásból az RS verzióval.
Vadász, vadászíjász, terméktesztelő, blogger, kíváncsi, kritikus, ex-fotográfus, Infiray Ambassador. Nem trófeavadász, nem influenszer.