Aki eddig nem igazodott ki a német-japán DDoptics kínálatán, annak figyelmébe ajánlom ezt a cikket, mely részletekbe menően végigveszi a termékskálát a legolcsóbbaktól (Ultralight, Nachtfalke), a középkategórián át (Kolibri, LUX-HR, Pirschler III), a legdrágább keresőkig (EDX).
Jelen állás szerint viszont az EDX széria trónfosztása, kettéválása van kilátásban, ugyanis fölé érkezik a Super High Grade, vagyis SHG nevezetű széria, ez lesz a DDoptics új zászlóshajója. Az EDX-ek egyébként most emiatt 10% kedvezménnyel kaphatók, nem kizárt, hogy meg is szűnik ez a széria. Egyszer volt még csak lehetőségem EDX keresőbe nézni, de az igencsak meggyőző élmény volt, szóval a mostani kedvezménnyel nagyon jó ár-érték aránnyal vásárolhat, aki a prémiumkategóriára hajazó, de annál lényegesen kedvezőbb árú távcsövet keres magának, ráadásul jóval nagyobb a termékkínálata (nagyítás, objektívméret, kialakítás), mint a most bemutatott modelleknek.
DDoptics SHG széria
Az új csúcskategória leírásában már nem pironkodik a gyártó, prémium kategóriás távcsőként apsztrofálja az SHG 8×42-t és 10×42-es társát. Elmondásuk alapján az SHG új sztenderdet állított fel a gyártó életében, többévnyi fejlesztést pakoltak bele. Kategóriájához képest óriási látószöggel bír (8x – 141,75m; 10x – 115.5m), ennek ellenére faltól-falig éles képet ad a gyártó szerint, és a becsillanást, illetve a színi hibákat szinte teljesen kiküszöbölték.
Nappali fényáteresztése 93%, az éjszakai kékes fényben 90-91%. A ragyogó színekért és kontrasztért az újonnan kifejlesztett FLK üveg a felelős, a prizma pedig Schmidt-Pechan típusú. Utóbbi miatt a távcső pici és könnyű, 710g. Az első tesztek alapján 42-es távcső létére az utolsó fényekig remek felbontást és tiszta, kontrasztos képet ad, jobbat, mint a 45-ös, Abbe-König prizmás Pirschlerek, de még az 56-osoktól se marad el sokkal. Az EDX-eket meg azzal veri meg, hogy hasonló szürkületi teljesítmény mellett lényegesen nagyobb a látómezeje az SHG-nak.
A dioptriaállítás a központi élességállítón történik, csak ki kell húzni, dioptriaeltérést (+/- 3) állítani, majd visszatolni a fókuszgyűrűt. A magnéziumházas távcső felületkezelése, csúszásmentes gumiburkolata is új fejlesztés. A lencséken ezúttal is lótusz-effektust adó nano-bevonatot találunk, ami csökkenti a párásodás esélyét, de ha mégis előfordulna, pikk-pakk “leszárad” az üveg, ha elemeljük a szemünktől. Ezt már a Pirschler és a Leica távcsövek is bebizonyították, zseniális szolgáltatás!
A kevesebb mint 480.000 Ft-os árhoz 30 év gyártói garancia párosul, illetve egy csinos, bőr-lóden-kombó Niggeloh nyakpánt, és gyöngyvászon tok.
DDoptics HDs széria
A High Definition Small, vagyis HDs a fenti zászlóshajó SHG-széria kistestvére, kiváló minőség, ED-lencsetaggal, szintén 8×42 és 10×42 méretben. A képélessége, kontrasztja igen közel áll az SHG-hoz, ebben is FLK üveg van, de a látómezeje valamivel kisebb (8x – 122,5m; 10x – 105m). A prizmák ezúttal is Schmidt-Pechan rendszerűek, a ház pedig alumíniumból van, és nem magnéziumból, ebben is az SHG alá kerül pozíciót tekintve.
A dioptriaállítás ennél a szériánál a fentebb ismertetett módon történik: kihúzzuk a fókuszgyűrűt, korrekciózzuk a dioptriát (+/-3), és visszatoljuk a gyűrűt. A minőségi üvegeknek és lencsebevonatoknak köszönhetően, a fényáteresztése 90%-os, és ezek a modellek is megkapták a lótusz-hatású nano-lencsebevonatot.
Ha a kb. 230.000 Ft-os árát nézzük, azt láthatjuk, hogy a DDoptics kínálatában a Pirschler III modellek fölött helyezkedik el valamivel. Ez egy kicsit más koncepció, mint a Pirschlerek, hiszen azok nem csak a 45-ös (v. 56-os) objektívméret miatt nagyobbak, és nehezebbek, hanem az elméletben jobb szürkületi teljesítményt kínáló Abbe-König prizmarendszer miatt is. Összehasonlításképpen a Pirschler III 8×45 17,2cm hosszú, és 50 gramm híján 1 kilót nyom (a magnéziumháza ellenére), a HDs 8×42 pedig 14,6cm hosszú, és mindössze 681 gramm. Hogy melyiknek jobb a képe, az majd egy összehasonlító teszt során kiderül. Bár megerősítést erről még nem kaptam, de nekem úgy tűnik, a LUX-HR kategória is megszűnik, ennek is helyébe lép a HDs. Lényegében az EDX kettévált: feljebb került helyette az SHG, és lejjebb a HDs.
DDoptics Pirschler Range
Erről a modellről még keveset tudunk, a DDoptics sem tette még ki a weboldalára, és a Leitz Hungária kínálatában sem szerepel, de ez hamarosan, várhatóan még e hónapban megváltozik. A Pirschler Range 10×45 lesz a DDoptics első beépített távmérős távcsöve. Amit tudni lehet már róla, az a felsőkategóriásnak ígérkező, 2900 méteres távmérő, a Pirschlereknél megszokott Abbe-König prizma, ezáltal kimagasló fényáteresztés, és a pengeéles kép. Az ára picivel a fenti SHG-széria fölött várható.
Vadász, vadászíjász, terméktesztelő, blogger, kíváncsi, kritikus, ex-fotográfus, Infiray Ambassador. Nem trófeavadász, nem influenszer.