Kalappal!

Mit keresel?

Hírek

Teljesen be akarják tiltani az ólmot a vadászatban, akár 1,5 éven belül

Olvasási idő: 4 perc Ahogy sejteni lehetett, az ECHA, vagyis az Európai Vegyianyag-ügynökség nem elégedett meg azzal, hogy a szakmai berkekben erősen kifogásolt, részleges ólomtilalmat sikeresen áttolta az EU-ban. Itt a mesterterv a teljes ólomtilalomra, ráadásul képtelenül rövid határidőkkel.

Ahogy a Vadász Blog, és más sajtóorgánumok is beszámoltak róla, a 2020-as év az ECHA-nál az ólomról szólt. Elemzésük szerint minden évben 100.000 tonna ólom jut a természetes környezetbe Európában, melynek 79%-a sportlövészetből, 14%-a vadászatból és 7%-a a horgászatból ered. Emiatt pedig évente egymillió vízimadár veszíti életét ólommérgezés miatt, és legalább 127 millió madár van kitéve folyamatos fenyegetettségnek. Ezen kívül az ólomnak az emberekre is veszélyes hatása van, főként a gyerekekre, de a felnőttekre is. A szervezetbe vadhús fogyasztásával juthat be mikroszkópikus méretű ólomtörmelék, sőt a sportlövők és a vadászok be is lélegezhetik lövéskor az ólomgőzt és a port, akik pedig még öntik is az ólmot házilag, azok méginkább kitettek a veszélynek, ha nem tartják be az előírásokat. – véli az ECHA.

A vizes élőhelyeken már ugye jópár éve betiltották az ólomsörét használatát. 2020 második felében a vadászati és fegyvergyártói lobbi azért harcolt, mert az ECHA kvázi logikát nélkülözve akarta tovább szigorítani a “vizes élőhely” definícióját. A tavalyi javaslat szerint az is vizes élőhelynek minősül, ami csak ideiglenesen lett az, és mivel ezt nem definiálták kellő pontossággal, így

akár egy eső utáni pocsolya környéke is a szabályok szerint vizes élőhelynek minősül, amíg ki nem szárad, így vonatkozik rá a 100 méteres sugarú “ólommentes” pufferzóna.

Hasonló a helyzet a tőzeges területekkel is, ami még kevésbé ellenőrizhető, és teljes országrészeket is érinthet egy-egy északi államban.

De hiába a tiltakozás és a lobbi, a szigorítás tavaly november végén átcsúszott a politikusok szűrőjén is: 362 igen, 292 nem és 39 tartózkodás mellett az Európai Parlament megszavazta, így ezt a csatát a vadászok és a fegyvergyártók elveszítették. Halkan jegyzem meg, láttam egy dokumentumot arról, hogy a magyar EP-képviselők hogyan szavaztak e témában, és hát csalódnátok. Sajnos nem találom már, és azt se tudom ki küldte, így pontos adatokat nem áll módomban közölni, de annyi megmaradt, hogy én bizony csalódtam.

Az ECHA hadjáratának következő állomása sem váratott sokáig magára:

Legyen teljesen betiltva az ólom a vadászatban, a sportlövészetben és a horgászatban is 2023-tól.

Az újabb szigorítást azért egyeztetések, nyilvános konzultációk, társadalmi-gazdasági elemzések fogják megelőzni, amit jövő hónapban már el is kezdenek. De ne legyenek túl nagy illúzióink, hiszen a korábbi szigorítás is így történt, mégis semmibe vették a nemzetközi vadászati és fegyvergyártói szervezetek érveit, akik egyébként nem elkaszálni akarták a szigorítást, csak egyértelműsíteni, pontosítani, vagyis arányossá és betarthatóvá formálni. Ennek eredménye az lett, hogy a javaslat módosítás nélkül átment az EU jogalkotói folyamatán, a szigorítás mellett kardoskodók szerint pedig, amit a fent említett szervezetek állítanak az aránytalanságról és a betarthatatlanságról, az csak dezinformáció és rémhírterjesztés.

Az ECHA legújabb javaslata alapján mind a sörétes, mind a golyós modern lőfegyverek, de még az elöltöltős fegyverek esetében is be kell tiltani az ólomtartalmú lövedékek használatát. De nem kivételek ez alól a sportlövő, vagy akár az olimpiai fegyvernemek sem, így a légpuska sem. Sőt, az ilyen lőszereket az ECHA szerint ki is kell vonni a kereskedelmi forgalomból, és ezúttal a pecások sem ússzák meg a dolgot, ugyanis a teljes tilalom már vonatkozna a horgászólmokra is.

A határidők a javaslat szerint a következők:

  • Kiskaliberű és olimpiai fegyverek: 5 éves türelmi időszak
  • Nagykaliberű fegyverek: 1,5 éves (!) türelmi időszak

A katonai és rendészeti szervek ugyanakkor továbbra is használhatnak ólomtartalmú lövedéket, de a kereskedelmi forgalomból teljesen ki akarják vonni ezeket.

Az ECHA szerint a szigorítás valahol 260 millió és 10.5 milliárd Euró közötti költséggel járna az érintett területeknek, ide értve a lőterek átalakítását is.

Hogy érinti ez a vadászokat?

Ez még a jövő, de amit nem árt tudnia minden vadásznak: nem lehet minden sörétesből acélsörétet kilőni, mert ha nincs rá felkészítve a puska, úgy az ólomnál jóval keményebb acél tökreteheti az erősebb szűkítéseket. Még a cserélhető choke-os puskáknál is jelzik, hogy mely choke-okkal lehet acélsörétet lőni. A régi sörétespuskák jellemzően nem alkalmasak acélsörét-lövésre, de legalábbis nem tesz jót nekik. Tudtommal a Polgári Kézilőfegyver és Lőszervizsgáló Kft külön fel is tünteti a fegyveren, ha az acélsörét lövésére alkalmas.

Az ólommentes lövedékek azonos kaliberben könnyebbek, mint az ólomtartalmúak. Ezzel megváltozik a ballisztika, és ahogy néhány hozzáértőtől hallottam, gyakran a hatékonyságuk is elmarad az ólométól, amit nagyobb töltettel szokás kompenzálni. Ez jellemzően magával vonja a 89-es hüvelyeket, és a lórúgást, csak azért, hogy olyan ölőhatást és lövési távolságokat érjünk el, amit ólommal eddig egy sima 12/70-es patronnal is elértünk.

Golyós fegyverek esetében is van már több gyártónak ólommentes maggal ellátott lőszere, de ezek is más ballisztikával bírnak, hiszen a lövedék fajsúlya könnyebb, a méretét pedig a csőhuzagolás, és más tényezők miatt nem lehet növelni. Elvileg hagyományos golyósfegyverből is lehet lőni az újgenerációs “zöld” lőszereket, de a Steyr például már évekkel ezelőtt bemutatta az SM12 és CLII modelljeinek az ún. “Lead Free Edition” változatát, melyeket kifejezetten ólommentes lőszer használatához terveztek és hangoltak. Hogy ez pontosan mit jelent, azt nem tudni, de szerintük ők az elsők a világon, akik ehhez készítettek dedikált puskát.

Érdekességképpen megjegyezném, hogy a Magyar Vadászlap “Tölténytár” c. különkiadásában azt írják, hogy az USA egyes tagállamaiban (például Kaliforniában), és Németország állami erdészeti területeinek némelyikében már most is tilos ólomtartalmú golyós lőszerfajtákkal vadászni.

Meglátjuk még, hogy mi sül ki ebből, de egyesek már a vadászat elleni hadjáratról beszélnek, és, hogy ez az egész nem szól másról, mint hogy az EU polgárait teljesen lefegyverezzék. Az All4shooters, mint az egyik meghatározó, fegyverekkel és vadászattal foglalkozó, négy nyelven publikáló szakportál a következőket írja:

Vegyük észre: az európai legális fegyvertartók, lövészek és vadászok érdekeit és jogait ismét támadás alá vették. Világos, hogy az EU nem lesz megelégedve az ólom betiltásával: a fegyverellenes forgatókönyvük csak akkor lesz befejezettnek tekinthető, ha minden lőszert és fegyvert elvettek már az állampolgároktól. Így, vagy úgy.”

Piergiorgio Molinari – all4shooters

ÍRTA

Vadász, vadászíjász, terméktesztelő, blogger, kíváncsi, kritikus, ex-fotográfus, Infiray Ambassador. Nem trófeavadász, nem influenszer.

Facebook

EZ IS ÉRDEKELHET

Hírek

Olvasási idő: 3 perc Egy székely úriember megalkotta kvázi az Instagram vadász-változatát. Egy nemzetközi vadász-közösségi média platformot, ahol már gyűlik a nép, és a...

Hírek

Olvasási idő: 3 perc Megjelent a nyár elején módosított vadászati törvény új végrehajtási rendelete, mely bizonyos keretek között, de lehetővé teszi a hőkamerás vagy...

Videók

Olvasási idő: 2 perc Sokszor megkapjuk a vádat, hogy a vadászok csak gyilkolásznak. Hogy nekünk csak az a fontos, hogy mindent kiirtsunk, megöljünk, és...

Hírek

Olvasási idő: < 1 perc Benyújtották a törvénymódosítási javaslatot a 16 éven felüliek vadászatáról. Jövő héten szavaznak róla a Parlamentben.