A vadászíjászatot a világ szinte minden táján űzik, de vannak országok, amiket íjász-mekkaként aposztrofálhatunk. Az ausztrálok is keményen nyomják, de a vadászíjászat igazi hazája az USA. Itt lakoznak a legismertebb íjgyártók, és itt van a világon a legtöbb vadászíjász is. Egy amerikai íjászszervezet felmérése szerint 2015-ben 12 millió ember vadászott íjjal a tengerentúlon, és a szám már akkor is növekvőben volt. Külön szezonjuk van. Előbb vadászhatnak bőgésben, mint a puskával vadászók. Az egyik legnagyobb íjgyártó a Mathews, akinek a zseniális képgyűteményéből szemezgettem.
Az alábbi 6 kép egy-egy galériát rejt, a nyilakra kattintva, vagy a képet egérrel/ujjal húzkodva lehet lapozni bennük! Érdemes a képaláírásokat is elolvasni! 🙂
A vad közelsége
Íjjal olyan közel kerülünk a vadhoz, hogy halljuk a lélegzetét, a csámcsogást, érezzük a szagát, lövés után pedig közvetlen közelről tapasztalhatjuk meg a lőjeleket. Puskával vadászók ezt talán lehetetlennek gondolják, pedig egyáltalán nem az. Csak ismerni kell néhány trükköt, és menni fog. Nomeg nem szabad kényelmesnek lenni.
Galéria, húzd a képet balra!
Erdőben két lehetőség van: ügyesen belopni a vadat, vagy mozdulatlanul kivárni, míg közel jön... Fotó: Donnie Wilson
...vagy felgallyazni egy fára, és ott kivárni. Fotó: Donnie Wilson
Csak az erdőben?
Sokszor hallom, hogy íjjal vadászni csak erdőben lehet. Hát ez kérem téves. Az kétségtelen, hogy erdőben, fára felgallyazva, szórón, vagy dagonyán a vadat bevárva a legkönnyebb, de a világ túlsó felén is nagyon sokat vadásznak mezőgazdasági területen. Akit behatóbban érdekel a téma, próbálja meg beszerezni az Ambrózy Árpád: Nimród csillaga alatt c. “tankönyvet”, abból mindent megtudhat arról, hogy Magyarországon, magyar erdőn, mezőn és nádasban hogyan lehet íjjal vadászni.
Galéria, húzd a képet balra!
Tanújelek
A földbe fúródott véres vessző látványa maga a katarzis. A bizonyíték, hogy önerőből felülkerekedtél a vad ösztönein, kijátszottad a legkifinomultabb védelmi rendszerét, ráadásul olyan távolságról, aminek a védelmére évezredek alatt megtanult vigyázni: a ragadozók támadására jellemző távolságról. A véres vesszőből tudod, hogy beérett a sok gyakorlás, a felszerelés körültekintő babusgatása. Tudod, hogy eltaláltad, hogy átütötte, ezért hamar elvérzik. Talán még hallod is, ahogy faág reccsenések közepette végleg eldől 50 méterrel odébb.
Galéria, húzd a képet balra!
Beszéljenek még egy kicsit a képek, mielőtt tovább megyünk…
Galéria, húzd a képet balra!
Nem csak a cél, az odavezető út is…
A vadászíjászat nem csak az elejtésről szól, hanem az odavezető út is fontos. Nem hogy fontos, de élményekkel teli. A felszerelés fejlesztése, tökéletesítése, a kísérletezés, és a folyamatos gyakorlás akár egyedül, akár a barátokkal, mind-mind olyan dolog, amit a lőfegyveres vadász elképzelni sem tud. Felejsd el, hogy ugyanazzal a puskával, ugyanazzal a lőszerrel ülsz fel, és legfőképp minden héten ugyanarra a lesre! Ez annál sokkal izgalmasabb!
Galéria, húzd a képet balra!
A gyerek pedig meg fog őrülni érte
Ezt garantálom. Akár fiú, akár lány, ha meglátja, hogy apa/anya íjjal lövöldöz egy gumiállatra, azonnal csinálni akarják. És szerencsére gyerekíjak egész garmadája áll rendelkezésre a legegyszerűbb játéktól a komolyabb gyerek-csigásokig, amik együtt tudnak nőni a lurkóval. A legjobb módja annak, hogy a gyerekeket a vadászat világába vezessük a kijelzőbámulás helyett!
Galéria, húzd a képet balra!
További zseniális fotókért látogass el az alábbi weboldalakra!
- Mathews Facebook oldal
- Hoyt Facebook oldal
- A képek alatt megjelölt fotósok Instagram oldalai
Vadász, vadászíjász, terméktesztelő, blogger, kíváncsi, kritikus, ex-fotográfus, Infiray Ambassador. Nem trófeavadász, nem influenszer.