A tavalyi – akkor még Iray – 25mm-es E3 Plus, és a 35mm-es E3 Max egyaránt népszerű hőkamerák voltak. Míg a 25mm-es Plus inkább fedettebb terepre ajánlott, illetve olyan területekre, ahol 300-400 méternél messzebb nem nagyon lehet nézelődni, addig a 35mm-es E3 Max a nagyobb nagyításával igazán jól használható volt a nagyobb nyílt placcokra is, de még mindig univerzális maradt. Utóbbiból nagyon sokat el is adtak a hazai vadászboltok itthon, mert a felhasználók is szerették. Mindkettő 17 µm pixelméretű szenzorral rendelkezett.
Idén viszont jött az új generáció, a V2.0 széria 12 µm-os szenzorokkal, ami szűkített a látószögön, növelt a nagyításon és az észlelési távolságon. A kisfelbontású kamerák közül először a 35mm-es E3 Max V2.0 kapott 12 µm-os mikrobolométert, ezzel viszont olyan lett, mintha a tavalyi kamera létezne 35 helyett 50mm-es objektívvel is. Ez már abszolút a nyílt terepekre ajánlott, fedettebb terepen, szórón gyakorlatilag semmi mást nem látunk vele egyidejűleg, csak magát a szórót, ami nem a legjobb megoldás erre a célra. Kint a kukorica- és gabonatáblák mellett viszont aranyat ér. Nem véletlenül neveztem el a Max 2-t “kategóriaváltónak” a tesztben.
A tavalyi, univerzálisabb, ámde kifutott modell E3 Max helye viszont egy ideig üresen maradt. Szerencsére az Infiray nem hagyta sokáig így ezt a nagy érdeklődésre számot tartó posztot, ahol egyébként is olyan nehézsúlyú versenyzők játszanak, mint a Pulsar Helion XQ38F, vagy a Guide Track IR35, és végre
megérkezett a 12 µm-os, 25mm-es E3 Plus V2.0, ami olyan nagyítást és látószöget kínál, mint a tavalyi E3 Max, és az ebben a súlycsoportban lévő többi versenyző. Ez tehát az igazi utód!
Az alábbi táblázatból látható, hogy nagyjából középen helyezkednek el, tehát igazi vegyes terepes kamerák.
Az is látszik, hogy az észlelési táv érdemben nem változott. Akkor miben jobb az új E3 Plus V2.0, mint a tavalyi E3 Max?
Röviden:
- Sokkal jobban használható Black Hot hőkép
- Vadat jobban kiemelő White Hot hőkép (a táj kevésbé kontrasztos, ez lehet pozitívum, vagy negatívum, egyéni preferencia kérdése)
- Digitális nagyításnál kevésbé pixelesedő kép
- Kb. dupla akkuidő
- Gyorsabb fotó-videó aktiválás
- USB csatlakozáskor háttértárként működik, mint egy pendrive (Win)
- Stabilabb szoftver
- Digitális iránytű és dőlésmérő
- Teljesen gumírozott ház
- Kedvezőbb ár
Az utolsóról ejtenék még pár szót. Az új E3 Plus V2.0 650.000 Ft-ba kerül. Volt anno ennyi az E3 Max is körülbelül, de ma – ha még kapható lenne – nem ennyi lenne a vacak forint/euro árfolyam miatt. Az E3 Max V2.0-t ugyanannyiért kezdték el árulni a modellváltáskor, mint a tavalyi E3 Maxot, ez most jelenleg 735.000 Ft. Így tehát – kissé megcsavarva a történetet ugyan -, de lényegében kimondhatjuk, a tavalyi E3 Max több és jobb funkciókkal rendelkező utódját, az E3 Plus V2.0-t kb. 85.000 Ft-tal olcsóbban megvehetjük. EZ a 12 µm igazi előnye!
Vadász, vadászíjász, terméktesztelő, blogger, kíváncsi, kritikus, ex-fotográfus, Infiray Ambassador. Nem trófeavadász, nem influenszer.