Mai tesztünkben a Sightmark kedvező árú spektívjét vesszük górcső alá. Vajon mit tudhat egy spektív ebben az árkategóriában? Először egy videó, akinek van kedve, ideje, az olvasson tovább. 🙂
A Sightmark egy amerikai cég, de a termékei Kínában készülnek. A mostani tesztben bemutatott Solitude 20-60×60 SE spektív legalábbis mindenképpen. A Solitude a belépőkategóriát képviseli a cég kínálatában. A tesztben szereplő, akromatikus 20-60×60-as modell ára 65ezer Ft, tehát nagy csodát azért ne várjunk tőle. Ugyanakkor a Solitude egy szerethető darab, mindjárt kiderül, hogy miért.
Ez egy egyenes betekintésű spektív, mondják, hogy a vadászok jobban szeretik az ilyet, mert könnyebb “célozni” vele a témára, mint a ferde betekintésűvel. Ugyanakkor ha már két ember használja egy időben (pl. vendégvadász és kísérője), akkor talán szerencsésebb egy ferde betekintésű spektívet használni. A ferde betekintésűbe ugyanis kényelmesebb belekukkantani, ha a személyek eltérő magasságúak. Nekem az egyenes betekintés még egyedül is nehézkesebbnek tűnt, szinte centire pontosan a szemünk magasságába kell tenni a távcsövet ahhoz, hogy kényelmesen bele tudjunk nézni. Valahogy egy ferde betekintésűre kényelmesebb ráhajlolni. A Sightmark kínálatában viszont nincs választási lehetőségünk, ők csak egyenes betekintésűt gyártanak.
A Sightmark Solitude 20-60×60 SE gyárilag hordtáskával és asztali állvánnyal érkezik. A hordtáska egyben készenléti tok is, ami annyit tesz, hogy rajta hagyhatjuk a spektíven használat közben – védve ezzel a házát -, és csak az okulárt, az objektívet, az élességállítót és az állványtalpat szabadítjuk ki belőle. Az asztali állvány pedig motorháztetőről való használatot, vagy földön hasalva távcsövezést tesz lehetővé, de az állványokról azért később még szólnék pár szót.
Külső
Az építési minőségről annyit, hogy közepes, de még így is IP67 időjárásállósági besorolást kapott. Nitrogén töltésű és 1m mélységig vízálló. A spektív realtíve kis méretű és pehelykönnyű, alig 1kg, a bevonata gumírozott, de legalábbis lágy műanyag, így csúszásmentes. A nagyítást végző okulár finoman és könnyen jár, és 20x, 40x és 60x jelölés van feltüntetve rajta. A szemkagyló kitekerhető, evvel csak annyi a probléma, hogy egyszerre tud mozogni a nagyítással, így ha kitekerjük, vagy betekerjük a kagylót, azzal rendre elállítódik a nagyítás is, hanem fogjuk meg a másik kezünkkel.
A 60mm-es objektív egy rögzített gumi védőkupakot kapott, és találunk körülötte egy kihúzható napellenzőt, ami elég könnyen jár, de jó szolgálatot tehet, ha rossz szögből süt a nap és becsillanna a lencse. Az állványgyűrű kilazítható és forgatható.
Az élességállítás a spektív tetején lévő csavarral történik, aminek sajnos van egy kis holtjátéka, legalábbis annak biztonsan, ami nálam volt. Ha másnál nincs ilyen, akkor meg gyártási szórás van. Ebben az árkategóriában ez azért még bocsánatos bűn, de nem kéne, hogy legyen. Az élességállítás maga egyébként elég durva, a drágább spektíveken gyakran két élességállító van, az egyik a durva, a másik a finom fókuszálást teszi lehetővé. Ezen viszont csak a durva van. 20x-os nagyításon ez még nem okoz nagy problémát, de 40x-es fölött már trükkös lehet közelebbi témákra belőlni az élességet, hiszen itt már cérnavékony a mélységélesség. 60x nagyításon meg igazi macera.
A spektív tetején egyébként van egy célzósín a téma könnyebb betájolásához, de mindenképpen érdemes a 20x nagyítással kezdeni a nézelődést és csak utána emelni a nagyítást.
Képminőség
A Solitude képminőségét is közepesnek nevezném, de abszolút használható. 20x nagyításon szinte penge képe van, jóllehet nem valami kontrasztos, de mindenképpen éles a kép közepén. A szélek felé már nyilván életlenedik. Őzbak, gímbika stb bírálatra azonban határozottan alkalmas. A nagyítást elmelve már azért romlik a helyzet, 40x-es nagyításon még jók vagyunk, 50x-esen ha nagyon muszáj, a 60x nagyítást már csak mazochistáknak ajánlom.
Ezen a végén már jelentősen leromlik az élesség, a fényerő és ha nem rakunk valami nagyon masszív állványt és állványfejet a spektív alá, akkor borzasztóan remeg a képe. És ez utóbbin az sem segít, hogy a betekintési távolság elég kicsi, óhtatatlanul hozzá fog érni a szemünk, szemöldökünk és ez csak további képremegést ad hozzá. Egy teleszkópos lőbotra rakva 40x nagyítás fölött csak szenvedni fogunk, de ez nem csak a Sightmarkra érvényes, hanem minden spektívre, ami ilyen nagyításra képes. 60x-oson még egy kis szél is annyira tudja mozgatni, hogy érdemben semmit nem fogunk látni benne.
Színhibát még extrém körülmények között sem láni szabad szemmel a kép közepén, a szokásos lilás vagy zöldes elszíneződés csak a képszéleken van jelen. A mellékelt fotók picit megtévesztőek, mert a spektív képét mobillal lefotózva látszik a kromatikus aberráció, de szabad szemmel – képközépen – ez nem látható, nem zavaró.
Összegzés
A Sightmark Solitude 20-60×60 SE spektív tehát egy jó közepes teljesítményű távcső. Élesnek éles, főleg az alap és közepes nagyításokon. A képében gyönyörködni nem ezzel a spektívvel fogunk, hiszen a képkontrasztnak, brillanciának némileg híjján van, de alkalmi használatra, bírálatra az élessége és a nagyméretű tárgylencse okán abszolút alkalmas. Azoknak ajánlom, akik nem kívánnak nagy összegeket spektívre költeni, mert hobbiból vagy alkalmi szinten használják csak, vagy épp arra kell, hogy betegyük a kocsiba a kesztyűtartóba, csomagtartóba és a területet járva időnként kéznél legyen ha szükség van rá. Akik komolyabban használnák és rendszeresen, akiknek fontos a látványos, kontrasztos, jobban élvezhető képi világ, azoknak azt javaslom, hogy lehetőségeik szerint kicsit magasabban keresgéljenek.
A következő tesztekben lesznek majd jobb minőségű, drágább Minox, és még jobb, még drágább Leica spektívek is. Akik pedig még ennyit sem akarnak költeni, azoknak ajánlom a Yukon belépő kategóriáját, erről is találtok tesztet itt a Vadász Blogon.
A Sightmark Solitude 20-60×60 SE e cikk írásakor 64.900 Ft-ért kapható a Leitz Hungáriánál.
Vadász, vadászíjász, terméktesztelő, blogger, kíváncsi, kritikus, ex-fotográfus, Infiray Ambassador. Nem trófeavadász, nem influenszer.